Vishay/Dale CRCW040236K5FKED
CRCW040236K5FKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040236K5FKED
Brief Description
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040236K5FKED.pdf
Availability of CRCW040236K5FKED
QUANTITY
CRCW040236K5FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040236K5FKED
Internal Part NumberEIS-CRCW040236K5FKED
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040236K5FKED
Related LinksCRCW0402, CRCW040236K5FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040236K5FKED Details Description
Related parts for CRCW040236K5FKED
LAMP INCAND T-2 TELE SLIDE 48V datasheet.pdf
IC AMP LIMITING 622MBPS 20-QSOP datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CONTACT SCKT 22AWG GOLD datasheet.pdf
RELAY BLOCK 16POS NPN OUT 24VDC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 881K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE BRIDGE GPP 2A 1000V SDB-1 datasheet.pdf
CRYSTAL 6.144000MHZ SMD datasheet.pdf
High-Speed (10Mbps), Fail-Safe, RS-485/RS-422 Transceivers with Slew-Rate-Limiting and 5kV ESD Protection IC datasheet.pdf