Vishay/Dale CRCW040239R0JNED
CRCW040239R0JNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040239R0JNED
Brief Description
RES SMD 39 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040239R0JNED.pdf
Availability of CRCW040239R0JNED
QUANTITY
CRCW040239R0JNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040239R0JNED
Internal Part NumberEIS-CRCW040239R0JNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040239R0JNED
Related LinksCRCW0402, CRCW040239R0JNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040239R0JNED Details Description
Related parts for CRCW040239R0JNED
RES SMD 120 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 16POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.42A 213 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 02POS STR datasheet.pdf
FUSE GLASS 300MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
POT 1M OHM 1/4W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6B PG21 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf