Vishay/Dale CRCW04023K01CHEDP
CRCW04023K01CHEDP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04023K01CHEDP
Brief Description
RES SMD 3.01K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04023K01CHEDP.pdf
Availability of CRCW04023K01CHEDP
QUANTITY
CRCW04023K01CHEDP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04023K01CHEDP
Internal Part NumberEIS-CRCW04023K01CHEDP
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)