Vishay/Dale CRCW040240R2FKED
CRCW040240R2FKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040240R2FKED
Brief Description
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040240R2FKED.pdf
Availability of CRCW040240R2FKED
QUANTITY
CRCW040240R2FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040240R2FKED
Internal Part NumberEIS-CRCW040240R2FKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040240R2FKED
Related LinksCRCW0402, CRCW040240R2FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040240R2FKED Details Description
Related parts for CRCW040240R2FKED
IC SUPERVISOR P/P 4.63V SC70-3 datasheet.pdf