Vishay/Dale CRCW0402475RFHEDP
CRCW0402475RFHEDP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402475RFHEDP
Brief Description
RES SMD 475 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402475RFHEDP.pdf
Availability of CRCW0402475RFHEDP
QUANTITY
CRCW0402475RFHEDP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402475RFHEDP
Internal Part NumberEIS-CRCW0402475RFHEDP
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402475RFHEDP
Related LinksCRCW0402, CRCW0402475RFHEDP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402475RFHEDP Details Description
Related parts for CRCW0402475RFHEDP
IC VREF SERIES 1.25V 8SOIC datasheet.pdf
CONN SHROUD 2-FB 120POS 5ROW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
MODULE CARD MOUNT 3" WIDTH datasheet.pdf
CONN PLUG 14 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC TCXO 66.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 670MA 100 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 6POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf