Vishay/Dale CRCW040247K0DHTDP
CRCW040247K0DHTDP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040247K0DHTDP
Brief Description
RES SMD 47K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040247K0DHTDP.pdf
Availability of CRCW040247K0DHTDP
QUANTITY
CRCW040247K0DHTDP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040247K0DHTDP
Internal Part NumberEIS-CRCW040247K0DHTDP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040247K0DHTDP
Related LinksCRCW0402, CRCW040247K0DHTDP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040247K0DHTDP Details Description
Related parts for CRCW040247K0DHTDP
RES 536K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.16 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 6P6C SHIELDED datasheet.pdf
LED RED DIFF 4.7MM ROUND T/H datasheet.pdf