Vishay/Dale CRCW040247K5FHEDP
CRCW040247K5FHEDP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040247K5FHEDP
Brief Description
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040247K5FHEDP.pdf
Availability of CRCW040247K5FHEDP
QUANTITY
CRCW040247K5FHEDP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040247K5FHEDP
Internal Part NumberEIS-CRCW040247K5FHEDP
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040247K5FHEDP
Related LinksCRCW0402, CRCW040247K5FHEDP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040247K5FHEDP Details Description
Related parts for CRCW040247K5FHEDP
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf