Vishay/Dale CRCW0402499KFKED
CRCW0402499KFKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402499KFKED
Brief Description
RES SMD 499K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402499KFKED.pdf
Availability of CRCW0402499KFKED
QUANTITY
CRCW0402499KFKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402499KFKED
Internal Part NumberEIS-CRCW0402499KFKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402499KFKED
Related LinksCRCW0402, CRCW0402499KFKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402499KFKED Details Description
Related parts for CRCW0402499KFKED
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 1210 datasheet.pdf
INDICATOR RECT YELLOW PNL MNT datasheet.pdf
TAPE URTHANE FOAM 12X12" datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 1.5GHZ 32TQFP datasheet.pdf
CABLE OUTPUT FOR EH42 MODULE datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 64MM datasheet.pdf
PWR INLET MOD FILTERED SP 6A datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN FML 3POS TO MALE 3POS datasheet.pdf