Vishay/Dale CRCW0402510KFKED
CRCW0402510KFKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402510KFKED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 510K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402510KFKED.pdf
Availability of CRCW0402510KFKED
QUANTITY
CRCW0402510KFKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402510KFKED
Internal Part NumberEIS-CRCW0402510KFKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402510KFKED
Related LinksCRCW0402, CRCW0402510KFKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402510KFKED Details Description
Related parts for CRCW0402510KFKED
TAK-TY CABLE TIE - PLENUM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 3-8LINE 16-SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL LV SOT23-5 datasheet.pdf
16MM IND CTRL METAL GUARD SQUARE datasheet.pdf
OPTOISO 4KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 120V 98A 8TDSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE 14POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.99K OHM 8TSSOP datasheet.pdf