Vishay/Dale CRCW0402768RFKED
CRCW0402768RFKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402768RFKED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 768 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402768RFKED.pdf
Availability of CRCW0402768RFKED
QUANTITY
CRCW0402768RFKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402768RFKED
Internal Part NumberEIS-CRCW0402768RFKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)768
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402768RFKED
Related LinksCRCW0402, CRCW0402768RFKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402768RFKED Details Description
Related parts for CRCW0402768RFKED
RES SMD 1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
IDT-MANUAL-ADAPTER KIT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 450KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
KEYING TAB 17.6 MM datasheet.pdf
RC NETWORK 25 OHM 200PF SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 99W datasheet.pdf
OSC OCXO 38.88MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CAP POLY 2000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf