Vishay/Dale CRCW04028R20FKED
CRCW04028R20FKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04028R20FKED
Brief Description
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04028R20FKED.pdf
Availability of CRCW04028R20FKED
QUANTITY
CRCW04028R20FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04028R20FKED
Internal Part NumberEIS-CRCW04028R20FKED
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04028R20FKED
Related LinksCRCW0402, CRCW04028R20FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04028R20FKED Details Description
Related parts for CRCW04028R20FKED
DETECTOR/TRANSISTOR PHOTO TO-18 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RECIRCULATING CHILLER 300W datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
FS/FD COVER 4P5W L23-20 WT datasheet.pdf
762 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
VRL GEARBOX 7:1 FRM 70 C datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf