Vishay/Dale CRCW0603120RJNEC
CRCW0603120RJNEC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603120RJNEC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603120RJNEC.pdf
Availability of CRCW0603120RJNEC
QUANTITY
CRCW0603120RJNEC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603120RJNEC
Internal Part NumberEIS-CRCW0603120RJNEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603120RJNEC
Related LinksCRCW0603, CRCW0603120RJNEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603120RJNEC Details Description
Related parts for CRCW0603120RJNEC
IC PROM SER I-TEMP 36K 8-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CARD GUIDE EJECTOR PULLER datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 5.7A TO252 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 332 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
REPLACEMENT BONDING CLIP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
ALZ RELAY 1 FORM A 5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.0022UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf
25A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf