Vishay/Dale CRCW0603120RJNEC
CRCW0603120RJNEC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603120RJNEC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603120RJNEC.pdf
Availability of CRCW0603120RJNEC
QUANTITY
CRCW0603120RJNEC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603120RJNEC
Internal Part NumberEIS-CRCW0603120RJNEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603120RJNEC
Related LinksCRCW0603, CRCW0603120RJNEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603120RJNEC Details Description
Related parts for CRCW0603120RJNEC
TRIMMER 5K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 32POS STR datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 150NS 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 800MA 50 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SENSOR NPN 150MM 12-24VDC datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
RES 330 OHM 6.5W 5% AXIAL datasheet.pdf