Vishay/Dale CRCW060312K0FKEB
CRCW060312K0FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060312K0FKEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060312K0FKEB.pdf
Availability of CRCW060312K0FKEB
QUANTITY
CRCW060312K0FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060312K0FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW060312K0FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060312K0FKEB
Related LinksCRCW0603, CRCW060312K0FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060312K0FKEB Details Description
Related parts for CRCW060312K0FKEB
HINGE SET OF 2 datasheet.pdf
IC PROCESSOR STEREO DGTL 28-SOIC datasheet.pdf
IC DAC 8BIT MULTIPLYING 16-DIP datasheet.pdf
WRENCH SET OPEN END 1/4"-1-5/16" datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 20CLCC datasheet.pdf
STD POWER TIMER datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RACK AND PANEL RCPT 400POS datasheet.pdf
STRIPPER BLADE ASSEMBLY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf