Vishay/Dale CRCW060312R0FKEA
CRCW060312R0FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060312R0FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060312R0FKEA.pdf
Availability of CRCW060312R0FKEA
QUANTITY
CRCW060312R0FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060312R0FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW060312R0FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060312R0FKEA
Related LinksCRCW0603, CRCW060312R0FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060312R0FKEA Details Description
Related parts for CRCW060312R0FKEA
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 208LQFP datasheet.pdf
ANT EMB NANO 802.11BA RG113 IPEX datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 4A KINK datasheet.pdf