Vishay/Dale CRCW0603160KJNEB
CRCW0603160KJNEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603160KJNEB
Brief Description
RES SMD 160K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603160KJNEB.pdf
Availability of CRCW0603160KJNEB
QUANTITY
CRCW0603160KJNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603160KJNEB
Internal Part NumberEIS-CRCW0603160KJNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603160KJNEB
Related LinksCRCW0603, CRCW0603160KJNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603160KJNEB Details Description
Related parts for CRCW0603160KJNEB
CONN RCPT 8POS MALE PANEL #20 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 2.5V 10MSOP datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.15W TH datasheet.pdf
IC REG LDO 5A datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
AM2161SC5-23-7 BUSHING datasheet.pdf
RES 32.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 820PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
IMCV-T1/E1/J1-LINETERM, TP/FIBER datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 3A DL SYNC 32-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf