Vishay/Dale CRCW0603160KJNEB
CRCW0603160KJNEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603160KJNEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 160K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603160KJNEB.pdf
Availability of CRCW0603160KJNEB
QUANTITY
CRCW0603160KJNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603160KJNEB
Internal Part NumberEIS-CRCW0603160KJNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603160KJNEB
Related LinksCRCW0603, CRCW0603160KJNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603160KJNEB Details Description
Related parts for CRCW0603160KJNEB
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT SMPS CM 7DIP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 10 OHM 3/4W .05% AXIAL datasheet.pdf