Vishay/Dale CRCW06031R65FNEA
CRCW06031R65FNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031R65FNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.65 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06031R65FNEA.pdf
Availability of CRCW06031R65FNEA
QUANTITY
CRCW06031R65FNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031R65FNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW06031R65FNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031R65FNEA
Related LinksCRCW0603, CRCW06031R65FNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031R65FNEA Details Description
Related parts for CRCW06031R65FNEA
CONN RECEPT 21POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 8-SOIC datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 13 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 7" 2A MED datasheet.pdf