Vishay/Dale CRCW0603240RFKEB
CRCW0603240RFKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603240RFKEB
Brief Description
RES SMD 240 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603240RFKEB.pdf
Availability of CRCW0603240RFKEB
QUANTITY
CRCW0603240RFKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603240RFKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW0603240RFKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603240RFKEB
Related LinksCRCW0603, CRCW0603240RFKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603240RFKEB Details Description
Related parts for CRCW0603240RFKEB
REG SW 2.5V 18A VERT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 140MHZ 8CDIP datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SEALING BOOT FOR SWITCH datasheet.pdf
RES 150 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 350V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 3POS 2.2MM datasheet.pdf