Vishay/Dale CRCW0603270KFKEB
CRCW0603270KFKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603270KFKEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 270K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603270KFKEB.pdf
Availability of CRCW0603270KFKEB
QUANTITY
CRCW0603270KFKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603270KFKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW0603270KFKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603270KFKEB
Related LinksCRCW0603, CRCW0603270KFKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603270KFKEB Details Description
Related parts for CRCW0603270KFKEB
RES 7.5 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 LP 14-DIP datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 18AWG .156 ORANGE datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 11POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
THRU-HOLE 7-SEGMENT GRN datasheet.pdf
CRYSTAL 18.7500 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf