Vishay/Dale CRCW06032K40FKEB
CRCW06032K40FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06032K40FKEB
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06032K40FKEB.pdf
Availability of CRCW06032K40FKEB
QUANTITY
CRCW06032K40FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06032K40FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW06032K40FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06032K40FKEB
Related LinksCRCW0603, CRCW06032K40FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06032K40FKEB Details Description
Related parts for CRCW06032K40FKEB
CONN HEADER 2POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 24POS R/A datasheet.pdf