Vishay/Dale CRCW06032K80FKEA
CRCW06032K80FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06032K80FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06032K80FKEA.pdf
Availability of CRCW06032K80FKEA
QUANTITY
CRCW06032K80FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06032K80FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW06032K80FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06032K80FKEA
Related LinksCRCW0603, CRCW06032K80FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06032K80FKEA Details Description
Related parts for CRCW06032K80FKEA
IC VOLT DETECT OD 3.1V SC-82AB datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.02M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POT 25K OHM 3W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf