Vishay/Dale CRCW06032M40JNEB
CRCW06032M40JNEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06032M40JNEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06032M40JNEB.pdf
Availability of CRCW06032M40JNEB
QUANTITY
CRCW06032M40JNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06032M40JNEB
Internal Part NumberEIS-CRCW06032M40JNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06032M40JNEB
Related LinksCRCW0603, CRCW06032M40JNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06032M40JNEB Details Description
Related parts for CRCW06032M40JNEB
IC OPAMP GP 8DIP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LPC23 ARM MCU datasheet.pdf
CONN CHAMP RECPT RTANG 68POS PCB datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 36POS VERT PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 10% 100VDC 1913 datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 28.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SCR NON-ISOLATE 1000V 8A TO220AB datasheet.pdf