Vishay/Dale CRCW060342R2FKEB
CRCW060342R2FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060342R2FKEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060342R2FKEB.pdf
Availability of CRCW060342R2FKEB
QUANTITY
CRCW060342R2FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060342R2FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW060342R2FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060342R2FKEB
Related LinksCRCW0603, CRCW060342R2FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060342R2FKEB Details Description
Related parts for CRCW060342R2FKEB
IC BATT CHRGR LI+ USB-PWR 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 0.442 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 POLYSTYRENE 15MM datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf