Vishay/Dale CRCW0603475RDKEAP
CRCW0603475RDKEAP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603475RDKEAP
Brief Description
RES SMD 475 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603475RDKEAP.pdf
Availability of CRCW0603475RDKEAP
QUANTITY
CRCW0603475RDKEAP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603475RDKEAP
Internal Part NumberEIS-CRCW0603475RDKEAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603475RDKEAP
Related LinksCRCW0603, CRCW0603475RDKEAP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603475RDKEAP Details Description
Related parts for CRCW0603475RDKEAP
IC OPAMP GP 1.1MHZ RRO TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SIDAC SYM 3CHP 130V 250A MS013 datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,BLK,ENHCD,C5 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LED ROUND GRN GRN DIFF TAB TERM datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 2W datasheet.pdf