Vishay/Dale CRCW060353R6FKEA
CRCW060353R6FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060353R6FKEA
Brief Description
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060353R6FKEA.pdf
Availability of CRCW060353R6FKEA
QUANTITY
CRCW060353R6FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060353R6FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW060353R6FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060353R6FKEA
Related LinksCRCW0603, CRCW060353R6FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060353R6FKEA Details Description
Related parts for CRCW060353R6FKEA
IC OTP 2MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
PLUGS WE310 Y/9-PIN MALE CABLE datasheet.pdf
IC OTP 16KBIT 6TSOC datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM50H/MC50F/MDM50H datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.89M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
RES 4K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf