Vishay/Dale CRCW06035K76FKEA
CRCW06035K76FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06035K76FKEA
Brief Description
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06035K76FKEA.pdf
Availability of CRCW06035K76FKEA
QUANTITY
CRCW06035K76FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06035K76FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW06035K76FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06035K76FKEA
Related LinksCRCW0603, CRCW06035K76FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06035K76FKEA Details Description
Related parts for CRCW06035K76FKEA
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 270UF 10% 1.2KVDC SCREW datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 3A TO263-7 datasheet.pdf
IC CTLR OVP 5.8V SC70-6 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE10 PG21 datasheet.pdf
CABLE CONN PLUG 12POLE datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 17POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf