Vishay/Dale CRCW06035K90DHEAP
CRCW06035K90DHEAP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06035K90DHEAP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.9K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06035K90DHEAP.pdf
Availability of CRCW06035K90DHEAP
QUANTITY
CRCW06035K90DHEAP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06035K90DHEAP
Internal Part NumberEIS-CRCW06035K90DHEAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06035K90DHEAP
Related LinksCRCW0603, CRCW06035K90DHEAP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06035K90DHEAP Details Description
Related parts for CRCW06035K90DHEAP
FIXED IND 12UH 12A 8 MOHM TH datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 80W datasheet.pdf
CABLE D-SUB - AMM25B/AE25G/X datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 510MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 100mA 16-SOIC N datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
BUZZER 16-28VAC 85-95DB PNL MNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 3W SMB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf