Vishay/Dale CRCW060362K0FKEA
CRCW060362K0FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060362K0FKEA
Brief Description
RES SMD 62K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060362K0FKEA.pdf
Availability of CRCW060362K0FKEA
QUANTITY
CRCW060362K0FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060362K0FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW060362K0FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060362K0FKEA
Related LinksCRCW0603, CRCW060362K0FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060362K0FKEA Details Description
Related parts for CRCW060362K0FKEA
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.7A 5DDPAK datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 74.675K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
HAN R23 METAL SCREW COVER FOR HO datasheet.pdf
DESOLDERING TIP .80MM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
SMA JK TO JK .085CFORM datasheet.pdf
LED ARRAY 1000LM WARM WHITE datasheet.pdf
HEATSHK 3.2MM ID 50MM L PRESCORE datasheet.pdf