Vishay/Dale CRCW0603665KDHTA
CRCW0603665KDHTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603665KDHTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 665K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603665KDHTA.pdf
Availability of CRCW0603665KDHTA
QUANTITY
CRCW0603665KDHTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603665KDHTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0603665KDHTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)