Vishay/Dale CRCW06036K20JNEA
CRCW06036K20JNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06036K20JNEA
Brief Description
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06036K20JNEA.pdf
Availability of CRCW06036K20JNEA
QUANTITY
CRCW06036K20JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06036K20JNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW06036K20JNEA
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06036K20JNEA
Related LinksCRCW0603, CRCW06036K20JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06036K20JNEA Details Description
Related parts for CRCW06036K20JNEA
TERM BLK BASE BRNCH 300V 10A WM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 90FBGA datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
CAP TACTILE OVAL BLUE/AQUA datasheet.pdf
CONN RCPT CHAMP 130POS R/A AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 465MA 290 MOHM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 66POS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf