Vishay/Dale CRCW06036K80JNEB
CRCW06036K80JNEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06036K80JNEB
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06036K80JNEB.pdf
Availability of CRCW06036K80JNEB
QUANTITY
CRCW06036K80JNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06036K80JNEB
Internal Part NumberEIS-CRCW06036K80JNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06036K80JNEB
Related LinksCRCW0603, CRCW06036K80JNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06036K80JNEB Details Description
Related parts for CRCW06036K80JNEB
IC 14BIT 3 MSPS 3.3V PGA 48-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-75VIN +/-12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
INNER RING datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 511 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf