Vishay/Dale CRCW06036R20JNEA
CRCW06036R20JNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06036R20JNEA
Brief Description
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06036R20JNEA.pdf
Availability of CRCW06036R20JNEA
QUANTITY
CRCW06036R20JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06036R20JNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW06036R20JNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06036R20JNEA
Related LinksCRCW0603, CRCW06036R20JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06036R20JNEA Details Description
Related parts for CRCW06036R20JNEA
RES 28K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CAP ARRAY 6800PF 50V X8R 0504 datasheet.pdf
MOD 64CH ULTRA-SD HV PWR SUPPLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf