Vishay/Dale CRCW060391K0FKEB
CRCW060391K0FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060391K0FKEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 91K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060391K0FKEB.pdf
Availability of CRCW060391K0FKEB
QUANTITY
CRCW060391K0FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060391K0FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW060391K0FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060391K0FKEB
Related LinksCRCW0603, CRCW060391K0FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060391K0FKEB Details Description
Related parts for CRCW060391K0FKEB
CAP CER 150PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 24TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC FPGA 125 I/O 160PQFP datasheet.pdf
RES 390 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf