Vishay/Dale CRCW080511K5FKEB
CRCW080511K5FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080511K5FKEB
Brief Description
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080511K5FKEB.pdf
Availability of CRCW080511K5FKEB
QUANTITY
CRCW080511K5FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080511K5FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW080511K5FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080511K5FKEB
Related LinksCRCW0805, CRCW080511K5FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080511K5FKEB Details Description
Related parts for CRCW080511K5FKEB
IC REG LDO 3.3V/1.8V 20HTSSOP datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC SARAM 64KBIT 35NS 80TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES 392 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
2PRO AC RADIAL .35A datasheet.pdf
RES 330 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED EMITTER AMB 400LM STAR MCPCB datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf