Vishay/Dale CRCW0805120KFKEB
CRCW0805120KFKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805120KFKEB
Brief Description
RES SMD 120K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805120KFKEB.pdf
Availability of CRCW0805120KFKEB
QUANTITY
CRCW0805120KFKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805120KFKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW0805120KFKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805120KFKEB
Related LinksCRCW0805, CRCW0805120KFKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805120KFKEB Details Description
Related parts for CRCW0805120KFKEB
DIP CABLE - CDP14G/AE14M/CDP14G datasheet.pdf
RES ARRAY 16 RES 100K OHM 18DRT datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CLAMP FLAT ADH MNT FOAM CNTR NAT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 6W datasheet.pdf