Vishay/Dale CRCW0805120MJPEAHR
CRCW0805120MJPEAHR picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805120MJPEAHR
Brief Description
RES SMD 120M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805120MJPEAHR.pdf
Availability of CRCW0805120MJPEAHR
QUANTITY
CRCW0805120MJPEAHR Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805120MJPEAHR
Internal Part NumberEIS-CRCW0805120MJPEAHR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805120MJPEAHR
Related LinksCRCW08051, CRCW0805120MJPEAHR Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805120MJPEAHR Details Description
Related parts for CRCW0805120MJPEAHR
FIXED IND 330UH 62MA 28 OHM TH datasheet.pdf
CONN T-BRANCH F-M MINUS KEYED datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS 3.81MM datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.62A 130 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS 14-16AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 57POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf