Vishay/Dale CRCW080512R0JNEC
CRCW080512R0JNEC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080512R0JNEC
Brief Description
RES SMD 12 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080512R0JNEC.pdf
Availability of CRCW080512R0JNEC
QUANTITY
CRCW080512R0JNEC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080512R0JNEC
Internal Part NumberEIS-CRCW080512R0JNEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080512R0JNEC
Related LinksCRCW0805, CRCW080512R0JNEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080512R0JNEC Details Description
Related parts for CRCW080512R0JNEC
DIODE MODULE 45V 100A TO244AB datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .050" STR GOLD datasheet.pdf