Vishay/Dale CRCW080515R0DKEAP
CRCW080515R0DKEAP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080515R0DKEAP
Brief Description
RES SMD 15 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080515R0DKEAP.pdf
Availability of CRCW080515R0DKEAP
QUANTITY
CRCW080515R0DKEAP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080515R0DKEAP
Internal Part NumberEIS-CRCW080515R0DKEAP
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080515R0DKEAP
Related LinksCRCW0805, CRCW080515R0DKEAP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080515R0DKEAP Details Description
Related parts for CRCW080515R0DKEAP
TVS DIODE 136VWM 229.95VC SMD datasheet.pdf
IC DUAL NON-INVERT PWR DRV 8DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN PLUG UNIV PM 3POS HDR 15MM datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 27 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 105A datasheet.pdf