Vishay/Dale CRCW0805160KJNEB
CRCW0805160KJNEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805160KJNEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 160K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805160KJNEB.pdf
Availability of CRCW0805160KJNEB
QUANTITY
CRCW0805160KJNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805160KJNEB
Internal Part NumberEIS-CRCW0805160KJNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805160KJNEB
Related LinksCRCW0805, CRCW0805160KJNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805160KJNEB Details Description
Related parts for CRCW0805160KJNEB
IC LATCH TRANSPARENT 10BIT 24DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47 OHM 8SRT datasheet.pdf
EDGECARD 182POS .050 SLD W/POSTS datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 14SOIC datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf