Vishay/Dale CRCW0805160RFKEB
CRCW0805160RFKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805160RFKEB
Brief Description
RES SMD 160 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805160RFKEB.pdf
Availability of CRCW0805160RFKEB
QUANTITY
CRCW0805160RFKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805160RFKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW0805160RFKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805160RFKEB
Related LinksCRCW0805, CRCW0805160RFKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805160RFKEB Details Description
Related parts for CRCW0805160RFKEB
CARDEDGE 20POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC DRIVER LN 220VP-P EL 8-MSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GRN/YLW DIFF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf