Vishay/Dale CRCW0805169RFKEA
CRCW0805169RFKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805169RFKEA
Brief Description
RES SMD 169 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805169RFKEA.pdf
Availability of CRCW0805169RFKEA
QUANTITY
CRCW0805169RFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805169RFKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805169RFKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805169RFKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805169RFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805169RFKEA Details Description
Related parts for CRCW0805169RFKEA
IGBT 1200V 30A 160W TO247AC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12 OLIVE datasheet.pdf
INSERT FEMALE 6POS SCREW datasheet.pdf
CABLE 8COND BLACK 1000' datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf