Vishay/Dale CRCW0805174KFKEA
CRCW0805174KFKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805174KFKEA
Brief Description
RES SMD 174K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805174KFKEA.pdf
Availability of CRCW0805174KFKEA
QUANTITY
CRCW0805174KFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805174KFKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805174KFKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805174KFKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805174KFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805174KFKEA Details Description
Related parts for CRCW0805174KFKEA
CARDEDGE 40POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.715 OHM 1% 5W datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" GOLD datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT HNG LVR datasheet.pdf