Vishay/Dale CRCW0805182RFKEA
CRCW0805182RFKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805182RFKEA
Brief Description
RES SMD 182 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805182RFKEA.pdf
Availability of CRCW0805182RFKEA
QUANTITY
CRCW0805182RFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805182RFKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805182RFKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805182RFKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805182RFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805182RFKEA Details Description
Related parts for CRCW0805182RFKEA
THERMISTOR NTC 470K OHM 5% RAD datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 2CH 130MSPS 48TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf