Vishay/Dale CRCW0805187KFKEB
CRCW0805187KFKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805187KFKEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 187K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805187KFKEB.pdf
Availability of CRCW0805187KFKEB
QUANTITY
CRCW0805187KFKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805187KFKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW0805187KFKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805187KFKEB
Related LinksCRCW0805, CRCW0805187KFKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805187KFKEB Details Description
Related parts for CRCW0805187KFKEB
IC CODE HOPP ENCODER 7FUNC 8-DIP datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF RECEPT datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 25NS 48FBGA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 112BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf
RES 312K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 96POS R/A GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 10ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf