Vishay/Dale CRCW080519R1FKEA
CRCW080519R1FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080519R1FKEA
Brief Description
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080519R1FKEA.pdf
Availability of CRCW080519R1FKEA
QUANTITY
CRCW080519R1FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080519R1FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW080519R1FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080519R1FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW080519R1FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080519R1FKEA Details Description
Related parts for CRCW080519R1FKEA
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWITCH 2X2 16SOIC datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 9V datasheet.pdf
RES SMD 1.47KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 30POS GOLD datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf