Vishay/Dale CRCW08051K20DHEAP
CRCW08051K20DHEAP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051K20DHEAP
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051K20DHEAP.pdf
Availability of CRCW08051K20DHEAP
QUANTITY
CRCW08051K20DHEAP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051K20DHEAP
Internal Part NumberEIS-CRCW08051K20DHEAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051K20DHEAP
Related LinksCRCW0805, CRCW08051K20DHEAP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051K20DHEAP Details Description
Related parts for CRCW08051K20DHEAP
RES 1.6K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 32K OTP 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
LOW PROFILE 5.08 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CABLE 20COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 24POS F-F 6.0" datasheet.pdf