Vishay/Dale CRCW08051K80FKEA
CRCW08051K80FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051K80FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051K80FKEA.pdf
Availability of CRCW08051K80FKEA
QUANTITY
CRCW08051K80FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051K80FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051K80FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051K80FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051K80FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051K80FKEA Details Description
Related parts for CRCW08051K80FKEA
IC MUX/DEMUX DUAL 1X8 24DIP datasheet.pdf
INSERT 6P6C JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 2.8A DPAK datasheet.pdf
CAP FILM 7.5UF 5% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 15MM 1-8AWG datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 0.08A 15V CHIP 0603 datasheet.pdf