Vishay/Dale CRCW08051K82DKEAP
CRCW08051K82DKEAP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051K82DKEAP
Brief Description
RES SMD 1.82K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051K82DKEAP.pdf
Availability of CRCW08051K82DKEAP
QUANTITY
CRCW08051K82DKEAP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051K82DKEAP
Internal Part NumberEIS-CRCW08051K82DKEAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051K82DKEAP
Related LinksCRCW0805, CRCW08051K82DKEAP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051K82DKEAP Details Description
Related parts for CRCW08051K82DKEAP
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2016L/H2730TR 3" datasheet.pdf
IC TXRX RS232 3.3V 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DAUGHTER CARD FOR KAD5512 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 16V RADIAL datasheet.pdf
CABLE DUCT HINGED SNAP-ON 6' datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf