Vishay/Dale CRCW08051M10FKEB
CRCW08051M10FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051M10FKEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.1M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051M10FKEB.pdf
Availability of CRCW08051M10FKEB
QUANTITY
CRCW08051M10FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051M10FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW08051M10FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051M10FKEB
Related LinksCRCW0805, CRCW08051M10FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051M10FKEB Details Description
Related parts for CRCW08051M10FKEB
SWITCH MINI 6A SPST PLUNG.187"QC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 10POS BLK POL A datasheet.pdf
HINGE PINS - STEEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 7.5VOUT 25W datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 190V 3W DO204AL datasheet.pdf
INSERT FMALE 10P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf